Міністерство інфраструктури України
Державне підприємство
обслуговування повітряного руху України
Безпека. Ефективність. Відповідальність
In English
blank Місія та завдання
blank Структура і контакти
blank РСП «Київцентраеро»
blank Дніпровський РСП
blank РСП «Кримаерорух»
blank Львівський РСП
blank Одеський РСП
blank Сертифікати
blank Відзнаки
blank Цифри та факти
blank Річні звіти
blank Економіка та фінанси
blank Фінансова звітність
blank Міжнародна діяльність
blank Доступ до публічної інформації
blank Звернення громадян
blank Оголошення
Новини
10 вересня 2021
Украерорух розпочав надавати аеронавігаційні послуги в частині повітряного простору Словаччини

7 вересня 2021
Авіатрафік відновлюється: у серпні кількість польотів у небі над Україною досягла 76 % докризового рівня

3 вересня 2021
Відкрити небо: нові можливості та перспективи для України

2 вересня 2021
Оновлений сертифікат EASA – фінальний етап для Украероруху щодо відновлення польотів за приладами на аеродромі «Ужгород»

1 вересня 2021
«БЕЗПЕКА ПОЛЬОТІВ ПОЧИНАЄТЬСЯ ІЗ ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ». Цикл публікацій до 20-ї річниці створення Навчально-сертифікаційного центру Украероруху

Одеський регіональний структурний підрозділ
Обслуговування повітряного руху (АTS)

Район відповідальності органів ОПР Одеського РСП Украероруху охоплює повітряний простір над Одеською, Миколаївською, частиною Херсонської областей України та значною частиною акваторії Чорного моря, де відповідальність за обслуговування повітряного руху міжнародними договорами покладена на Україну, і становить 171 014 кв. км.

Одеський районний диспетчерський центр (РДЦ) здійснює районне диспетчерське обслуговування, диспетчерське обслуговування підходу, польотно-інформаційне та аварійне обслуговування. Повітряний простір Одеського району польотної інформації поділяється на 5 секторів СТА, 1 сектор ТМА та сектор польотно-інформаційного обслуговування. Для рівномірної завантаженості диспетчерів, підтримання прискореного та впорядкованого потоку повітряного руху, залежно від інтенсивності руху, конфігурація секторів може змінюватися.

РДЦ Одеса межує з:
 • РДЦ Анкара (Туреччина)
 • РДЦ Софія (Болгарія)
 • РДЦ Бухарест (Румунія)
 • РДЦ Кишинів (Молдова)
 • РДЦ Київ
 • РДЦ Дніпро

Взаємодія між органами ОПР РДЦ України та РДЦ суміжних держав врегульовані Письмовими угодами (LoA).

Для забезпечення автоматизованої координації прийому/передачі контролю за рухом ПС між суміжними органами ОПР використовується автоматизований обмін польотними даними відповідно до стандарту Євроконтролю видання 2.3 On-Line Data Interchange (OLDІ).

Обслуговування повітряного руху на аеродромах «Одеса» та «Херсон» здійснюється аеродромними диспетчерськими вишками (АДВ), які надають диспетчерське, польотно-інформаційне, аварійне обслуговування та здійснюють передпольотне інформаційне обслуговування. На аеродромі AFIS Миколаїв надається польотно-інформаційне та аварійне обслуговування повітряного руху ОПР.

Взаємодія між органами ОПР РДЦ та АДВ в межах України врегульовані Протоколами взаємодії.

На аеродромі «Одеса» з 6 лютого 2014 року впроваджені схеми прильоту та вильоту за схемами точної зональної навігації за навігаційною специфікацією ICAO RNAV 1 (P-RNAV).

Згідно поправки до AIP of Ukraine AIRAC AIP AMDT 01/15 05 MAR 2015 та відповідно до вимог наказу Украероруху від 13.01.2015 №4 «Про забезпечення введення в дію змін у структури повітряного простору України», введено застосування повітряного простору вільних маршрутів в UTA Odesa-North.

Для нормалізації потоків повітряного руху над відкритим морем в FIR Сімферополь і UTA Dnipro-South/UTA Odesa-South, де обслуговування повітряного руху делеговано Україні міжнародними договорами, Україна встановила спеціальні процедури поетапної доступності повітряного простору ОПР для планування та виконання польотів. З 27.08.2015 введено в дію «Safety case regarding provision of air navigation services within Ukrainian airspace and airspace over the high seas where the responsibility for ATS is delegated to Ukraine by international agreements».

Наступні ділянки чотирьох маршрутів ОПР над відкритим морем в UTA Odesa-South доступні для планування та виконання польотів експлуатантами цивільних повітряних суден з наданням відповідного аеронавігаційного обслуговування: М860 KUGOS-DIGAM, L851 KUGOS-ADINA, M854 SUMOL-RASIL, M856 RAKUR-DIGAM.

Згідно Плану імплементації цільового завдання ENV01 документу Євроконтролю «Local Single Sky Implementation (Ukraine)» з 12.11.2015 на аеродромі Одеса впроваджено метод безперервного (безступеневого) зниження (CDO). Дана процедура забезпечує наступні переваги:
 • більш ефективне використання повітряного простору;
 • зменшення робочої загрузки на екіпаж та диспетчера УПР;
 • зменшення об’єму необхідного радіозв’язку;
 • економія витрат та екологічні переваги, у разі зменшення витрат пального.

Орган організації потоків повітряного руху (FMP)

Орган організації потоків повітряного руху (ОППР) (Flow Management Position (FMP)) проводить моніторинг потоків повітряного руху та здійснює аналіз завантаженості секторів ОПР та аеродромів по відношенню до відповідної пропускної спроможності з метою визначення необхідності застосування тих чи інших заходів ATFM.

Орган управління використанням повітряного простору (ASM)

Військовослужбовці групи управління використанням повітряного простору забезпечують виконання правил та процедур гнучкого використання повітряного простору. Також вони виконують планування та координацію, розробку та встановлення обмежень використання повітряного простору; організують та здійснюють взаємодію з суміжними органами ОПР, Украероцентром, відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил України, відомчими органами УПР. Завдання, покладені на військовослужбовців, виконуються за допомогою Автоматизованої системи планування повітряного руху та диспетчерського контролю (АС МПП «Центр»), розробленої провідними спеціалістами Украероцентру.

Метеорологічне обслуговування аеронавігації (МЕТ)

Метеорологічне обслуговування аеронавігації на маршрутах польотів здійснюється органом метеорологічного стеження Одеського центру організації повітряного руху у відповідності до чинних Авіаційних правил України «Метеорологічне обслуговування цивільної авіації». Збір, аналіз та надання метеорологічної інформації диспетчерському складу РДЦ забезпечується з використанням програмно-технічних засобів Системи централізованого метеорологічного забезпечення аеронавігації (СЦМЗА) та з використанням SADIS FTP-обслуговування (безпечного інформаційного обслуговування авіаційними даними), що забезпечує авіадиспетчерам РДЦ та сектору польотно-інформаційного обслуговування РДЦ доступ до бази даних метеорологічної, аерологічної, супутникової інформації, даних ДМРЛ та прогнозів Всесвітньої системи зональних прогнозів.

На аеродромі «Одеса» забезпечується підготовка та поширення ДВЧ-радіомовних передач типу ATIS/VOLMET.

Зв’язок, навігація та спостереження (CNS)

Модернізація та обладнання

Обслуговування повітряного руху здійснюється за допомогою автоматизованої системи керування повітряним рухом, сучасного устаткування радіолокації та зв’язку українського та іноземного виробництва із застосуванням найсучасніших технологій і процедур. Колектив Одеського РСП докладає багато зусиль для забезпечення європейського рівня обслуговування повітряного руху. На робочих місцях органів ОПР та об’єктах РТЗ постійно проводяться заходи з реконструкції та модернізації, впровадження сучасних засобів зв’язку, навігації та спостереження.

У 2000 році прийнята в експлуатацію автоматизована система керування повітряним рухом «Анастасія-2». Виробник – корпорація НВО «Аеротехніка» Україна.

АС КПР «Анастасія-2», призначена для прийому, обробки та відображення радіолокаційної, пеленгаційної, планової та іншої інформації для забезпечення керування та автоматизації процесів управління повітряним рухом у районі відповідальності Одеського центру організації повітряного руху.

Засоби зв’язку. Для здійснення радіообміну між диспетчерами органів ОПР та екіпажами ПС використовуються радіостанції авіаційного електрозв’язку, приймальні та передавальні пристрої діапазону ДВЧ.

Засоби навігації. З метою забезпечення радіонавігації екіпажам ПС при польотах по маршрутах та при заходженні на посадку використовуються азимутальні та далекомірні радіомаяки систем VOR та DME, окремі приводні радіостанції (ОПРС), автоматичні радіопеленгатори (АРП).

Засоби спостереження. Первинні оглядові радіолокатори трасові, вторинні оглядові радіолокатори трасові, оглядові радіолокатори аеродромні. Забезпечують спостереження за ПС у зонах відповідальності органів ОПР, отримання інформації про місцезнаходження ПС для здійснення процесу управління повітряним рухом. Надають необхідну радіолокаційну інформацію на АС КПР.

Усі параметри систем зв’язку, навігації та спостереження відповідають міжнародним нормам. Організація систем резервування забезпечує необхідний рівень надійності роботи.

Впроваджені проекти

За останні роки введено в експлуатацію найсучаснішу систему комутації мовного зв'язку, послідовно модернізуються системи електропостачання, зв’язку та робочі місця диспетчерів.

Поступово із року в рік здійснюється розширення функціональних можливостей АС КПР «Анастасія-ІІ».

У 2009 році введено в експлуатацію робочі місця аеродромно-диспетчерської вишки АС КПР «Анастасія-ІІ», які призначено для автоматизації керування повітряним та наземним рухом ПС і наземним рухом транспорту в районі аеродрому. Виробник – корпорація НВО «Аеротехніка» Україна.

20 травня 2009 року впроваджено центри автоматизації Системи централізованого метеорологічного забезпечення аеронавігації з використанням системи SADIS (СЦМЗА) в усіх регіональних структурних підрозділах Украероруху, у тому числі й в Одеському РСП. Використання цієї системи вирішує проблему оперативного надходження метеоінформації на робочі місця авіадиспетчерів районного диспетчерського центру в реальному часі і стандартних форматах та протоколах обміну, що застосовуються в усьому світі.

В 2010 році в РДЦ введені в експлуатацію віддалені РМ автоматизованої системи планування повітряного руху та диспетчерського контролю (АС ППР/ДК) Украероруху для забезпечення достатнього рівня автоматизації процесів планування, координації та моніторингу ВПП, а також обміну інформацією щодо використання повітряного простору між РДЦ та Украероцентром.

У 2010 році введено в експлуатацію аеродромний оглядовий радіолокатор ATCR 33S/SIR S, у якому впроваджений режим S, що забезпечує високу вірогідність радіолокаційної інформації. Це сучасний аеродромний радіолокаційний комплекс, у якому використані новітні технології радіолокаційного спостереження й радіоелектроніки.

У 2010 році створено та введено в експлуатацію ретранслятор авіаційного повітряного електрозв'язку в м. Ізмаїл.

У 2010-2011 роках (році) впроваджено вузол магістральної телекомунікаційної мережі (МТМ) для об'єднання даних від різних мереж (голос, дані спостереження та інше), автоматичного резервування каналів й устаткування.

В 2011 році введено в експлуатацію тренажер аеродромної вишки з відображенням аеродромного руху (3D-TOWER), який дає змогу проводити підготовку диспетчерів АДВ на більш якісному рівні.

У 2011 році впроваджено модернізоване спеціальне математичне забезпечення для АС КПР «Анастасія-ІІ» Одеського РДЦ щодо застосування процедур P-RNAV.

07 листопада 2011 року введене в експлуатацію обладнання віддаленого автоматизованого робочого місця диспетчера польотно-інформаційного обслуговування (ВАРМ ПІО) РДЦ автоматизованої системи планування повітряного руху та диспетчерського контролю (АС ППРДК).

14 грудня 2011 року введено в експлуатацію Автоматизовану систему передачі інформації у районі аеродрому (ATIS), що забезпечує безперервне циклічне мовлення повідомлень російською та англійською мовами в автоматичному режимі на двох частотах авіаційного електрозв’язку на аеродромі «Одеса».

19 січня 2012 року введено в експлуатацію модернізоване обладнання робочих місць організації потоків повітряного руху FMP.

В листопаді 2012 року для забезпечення авіаційного повітряного зв’язку в районному диспетчерському центрі та на аеродромній диспетчерській вишці Одеси введено в експлуатацію нові приймальний (ПМРЦ), передавальний (ПРЦ) радіоцентри авіаційного повітряного електрозв'язку та обладнання резервної системи авіаційного повітряного електрозв’язку (LRS) ДВЧ – діапазону, створені на основі сучасного устаткування фірми «Rohde&Schwarz» (Німеччина).

12 листопада 2012 року впроваджено модернізоване програмне забезпечення в системах обробки польотних даних у зв’язку з впровадженням нового формату плану польоту ICAO (FPL 2012).

12 листопада 2012 року введено в експлуатацію обладнання та програмне забезпечення системи централізованого метеорологічного забезпечення аеронавігації з використанням системи SADIS (ACMET).

29 грудня 2012 року введено в експлуатацію обладнання та програмне забезпечення комплексу аналізу радіолокаційних даних (КАРД) від аеродромного оглядового радіолокатора ATCR 33S/SIR S, встановленого в Одеському РСП Украероруху.

У квітні 2013 року введено в експлуатацію наземні засоби радіотехнічного забезпечення для роботи органу AFIS Херсон. з 01.04.2015 організовано роботу аеродромної диспетчерської вишки Херсон та надається аеродромне диспетчерське обслуговування на аеродромі Херсон.

7 жовтня 2013 року введено в експлуатацію автономний моноімпульсний вторинний оглядовий радіолокатор SIR-S, у якому впроваджено режим S, що забезпечує високу вірогідність радіолокаційної інформації. Це сучасний радіолокаційний комплекс, у якому використані новітні технології радіолокаційного спостереження й радіоелектроніки.

З березня місяця 2014 року організовано роботу об’єкта ТРЛК «Скадовськ» та введено в експлуатацію наземні засоби радіотехнічного забезпечення.

У 2014 році введено в експлуатацію обладнання АСММ VOLMET в Одеському РСП Украероруху.

У 2015 році введено в експлуатацію сучасні радіостанції ВЧ-діапазону, для забезпечення авіаційного пошуку на морі в межах РПІ України.

З 30 грудня 2015 року введена в експлуатацію автоматизована система менеджменту повітряного простору АС МПП «Центр» для робочих місць сектора польотного інформаційного обслуговування РДЦ та військового персоналу центру ОрПР.

15 січня 2016 року введено в експлуатацію програмно-апаратний комплекс «Контроль льотного поля».

1 серпня 2016 року SECURE SADIS FTP обслуговування повністю замінило супутникову систему розповсюдження інформації з авіаційною метою (SADIS).

З 6 квітня 2018 року введено в експлуатацію засоби ЗНС органу AFIS аеродрому «Миколаїв».

З липня 2018 року на аеродромі AFIS Миколаїв надається польотно-інформаційне та аварійне обслуговування повітряного руху ОПР.

30 жовтня 2018 року введено в експлуатацію обладнання цифрових радіорелейних станцій CERAGON «FibeAir IP-10G» та мультиплексорів RAD Megaplex MP-2104 для організації додаткових каналів зв’язку в напрямку ТРЛК «Скадовськ».

Плани розвитку та модернізації
 • Планами передбачається встановлення та впровадження нової сучасної АС КПР, для здійснення процесу управління повітряним рухом.
 • Планами передбачається впровадження диспетчерського тренажера для нової АС КПР.
 • Планами передбачається будівництво нової аеродромно-диспетчерської вишки на аеродромі Одеса.
 • Планами передбачається придбання та встановлення всебічно направлених далекомірних радіомаяків діапазону УВЧ (DME) в Одеському РСП Украероруху.
 • Планами передбачається заміна автоматичних радіопеленгаторів (АРП) на найбільш сучасні.


Перелік служб обслуговування повітряного руху (СОПР)

Одеському РСП Украероруху підпорядкована Херсонська служба ОПР.

Контактна інформація

Одеський РСП Украероруху, аеропорт ЦА,
м. Одеса, Україна, 65054

тел.:(+38 048) 730 50 04
факс:(+38 048) 730 50 97
e-mail:
Директор РСП
Горголь Володимир Олексійович
тел.:(+38 048) 730 50 04
e-mail:
AFTN:УКОЖЗГЗА
Заступник директора з управління повітряним рухом
Сімовських Андрій Борисович
тел.:(+38 048) 730 50 07
e-mail:
AFTN:УКОЖЗГЗД
Заступник директора із зв’язку, навігації та спостереження
Хавроніч Анатолій Анатолійович
тел.:(+38 048) 730 50 40
e-mail:
AFTN:УКОЖЫТЫД
Заступник директора РСП з управління використанням повітряного простору, полковник
Тітаренко Сергій Вікторович
тел.:(+38 048) 730 50 20
e-mail:
AFTN:УКОЖЗРЗВ
Головний інженер
Попчук Геннадій Іванович
тел.:(+38 048) 730 50 39
e-mail:
AFTN:УКОЖЗГЗМ
Начальник Херсонської служби ОПР
Луценко Віктор Васильович
тел.:(+38 048)798 84 41
e-mail:
AFTN:УКОХЗГЗА
Одеський центр організації повітряного руху

тел.:(+38 048) 730 50 32
факс:(+38 0482) 715 21 03
AFTN:УКОЖЗЯЗЬ
Начальник центру-КП
Кривошеєнко Вадим Володимирович
тел:(+38 048) 730 50 25
факс:(+38 048) 715 21 03
e-mail:
AFTN:УКОЖЗЯЗЬ


мапа сайту  |   пошук  |   зворотний зв'язок  |   гостьова книга  |   посилання