Міністерство інфраструктури України
Державне підприємство
обслуговування повітряного руху України
Безпека. Ефективність. Відповідальність
In English
blank Служба аеронавігаційного обслуговування
blank Структура та основні засади функціонування
blank Обслуговування повітряного руху
blank Моніторинг якості обслуговування повітряного руху
blank Організація та управління використанням (менеджмент) повітряного простору
blank Організація потоків повітряного руху
blank Організація професійної підготовки персоналу ОПР на об’єктах АНО
blank Метеорологічне обслуговування аеронавігації
blank Методична рада Украероруху
blank Місцева кваліфікаційна комісія Украероруху
blank Служба зв’язку, навігації та спостереження
blank Обслуговування аеронавігаційною інформацією
blank Украероцентр
Новини
28 лютого 2022
Повідомлення про форс-мажорні обставини на території України

24 лютого 2022
Оголощення про закриття повітряного простору України

23 лютого 2022
Верховна Рада України ухвалила рішення про запровадження  надзвичайного стану в окремих регіонах України

23 лютого 2022
Повітряний простір України відкритий та доступний для планування та виконання польотів

13 лютого 2022
Небо над Україною залишається відкритим

Обслуговування повітряного руху
Одним з основних завдань Украероруху є надання обслуговування повітряного руху у повітряному просторі України та у повітряному просторі над відкритим морем, де відповідальність за обслуговування повітряного руху міжнародними договорами покладена на Україну. Обслуговування повітряного руху надається органами ОПР, які, в свою чергу, входять до складу об’єктів аеронавігаційного обслуговування.

Організація роботи об’єктів аеронавігаційного обслуговування та органів ОПР регулюється Збірником документації служби аеронавігаційного обслуговування Украероруху, який підготовлено на виконання вимог наказу Украероруху від 14.07.2017 № 246.

У Збірнику документації служби аеронавігаційного обслуговування Украероруху наводяться загальні положення щодо складання примірних положень про об’єкти аеронавігаційного обслуговування, опис посадових обов’язків фахівців ОПР, а також примірні робочі інструкції органів ОПР, інший інструктивний та методичний матеріал, призначений для допомоги керівному складу служби аеронавігаційного обслуговування Украероруху в організації роботи об’єктів аеронавігаційного обслуговування Украероруху.

Об'єкти аеронавігаційного обслуговування Украероруху

Перелік робочих місць об’єктів аеронавігаційного обслуговування та органів ОПР Украероруху затверджується відповідним наказом, який за потребою оновлюється.

Диспетчерське обслуговування повітряного руху

Для забезпечення районного диспетчерського обслуговування повітряного руху в Україні організовано чотири центри ОрПР (Київ, Львів, Одеса та Дніпро), які здійснюють районне диспетчерське обслуговування та диспетчерське обслуговування підходу, польотно-інформаційне обслуговування та аварійне обслуговування повітряного руху у повітряному просторі України.

Для забезпечення диспетчерського обслуговування підходу повітряного руху в Україні організовано два диспетчерських органи підходу (Харків, Запоріжжя).

Для забезпечення диспетчерського обслуговування аеродромного руху організовані аеродромні диспетчерські вишки.

Аеродромне диспетчерське обслуговування в Україні здійснюється Украерорухом на 15 аеродромах України («Вінниця», «Дніпро», «Запоріжжя», «Івано-Франківськ», «Київ» (Бориспіль), «Київ» (Жуляни), «Кривий Ріг», «Львів», «Одеса», «Полтава», «Рівне», «Ужгород», «Харків», «Херсон», «Чернівці»).

Польотно-інформаційне обслуговування повітряного руху

Польотно-інформаційне обслуговування повітряного руху в повітряному просторі класу G здійснюють сектори польотно-інформаційного обслуговування районних диспетчерських центрів та диспетчерських органів підходу..

Польотно-інформаційне обслуговування повітряного руху надається:
  • у межах контрольованого повітряного простору (класи ПП C, D) – диспетчерськими органами обслуговування повітряного руху (ДОП/РДЦ);
  • поза межами контрольованого повітряного простору (клас ПП G, від земної/водної поверхні до висоти 1500 метрів від середнього рівня моря) – 6 секторів польотної інформації, які розташовані в 4 районних диспетчерських центрах (Київ – 2 сектори, Львів – 2 сектори, Одеса – 1 сектор, Дніпро – 1 сектор) та 1 сектор у ДОП Харків;
  • у межах контрольованого повітряного простору (CTR) та на контрольованих аеродромах – аеродромними диспетчерськими вишками (АДВ).

Радіомовні передачі при оперативному польотно-інформаційному обслуговуванні

Украерорухом забезпечується підготовка та поширення ДВЧ-радіомовних передач типу VOLMET:
  • пункти автоматизованих систем мовлення метеоінформації VOLMET, призначені для забезпечення екіпажів повітряних суден, що знаходяться в польоті, відповідною метеорологічною інформацією, встановлені в РСП «Київцентраеро», Львівському, Одеському та Дніпровському РСП;
  • до програми безперервної трансляції радіомовних передач типу VOLMET включено зведення про фактичну погоду METAR та прогнози на посадку типу TREND по відповідних аеродромах, а також інформацію SIGMET по відповідних районах польотної інформації.

Украерорухом забезпечується підготовка та поширення ДВЧ-радіомовних передач типу ATIS через:
  • автоматизовані системи передачі інформації в районі аеродрому ATIS для повітряних суден, що виконують зльоти та посадки на аеродромах «Київ/Бориспіль», «Київ/Жуляни», «Дніпро», «Одеса», «Львів»;
  • пункт мовлення метеорологічної та аеронавігаційної інформації ATIS для повітряних суден, що виконують зльоти та посадки на аеродромі «Харків».

Польотно-інформаційне обслуговування повітряного руху на аеродромах (AFIS)

З початку 2012 року Украерорух впровадив аеродромне польотно-інформаційне обслуговування (AFIS) на дев'яти аеродромах України.

Впровадження AFIS на аеродромах цивільної авіації України зумовлене відсутністю потреби в забезпеченні аеродромного диспетчерського обслуговування на тих аеродромах, на яких не виконуються регулярні міжнародні повітряні перевезення, спостерігається мала кількість інших польотів. Органи AFIS забезпечують на цих аеродромах польотно-інформаційне та аварійне обслуговування. Повітряний простір навколо аеродромів з наданням AFIS є неконтрольованим, у межах аеродромних зон польотної інформації встановлено клас G повітряного простору, але дозволяються польоти за правилами польотів за приладами.

Украерорух впровадив аеродромне польотно-інформаційне обслуговування (AFIS) замість аеродромного диспетчерського обслуговування повітряного руху на аеродромах «Бердянськ», «Житомир (Озерне)», «Миколаїв», «Тернопіль», «Суми», «Хмельницький» та «Черкаси». Впровадження AFIS здійснено на виконання наказу Державіаслужби від 22.11.2011 № 386.

Впровадження AFIS дає можливість оптимізувати забезпечення обслуговування повітряного руху в аеродромних зонах, що дозволило залишити незмінним розмір ставки плати за аеронавігаційне обслуговування на підході та в районі аеродрому у 2012 році. Таким чином не будуть збільшуватись відповідні статті витрат авіакомпаній на аеронавігаційне обслуговування, що не спричинить зростання цін на авіаквитки або погіршення сервісу для пасажирів.

Тим не менше, при зростанні попиту на авіаційні перевезення Украерорух завжди готовий поновити надання диспетчерського обслуговування повітряного руху на відповідних аеродромах України.

Як приклад, після тривалої перерви у наданні диспетчерського обслуговування повітряного руху на аеродромі Херсон, а саме з початку 2012 року, у квітні 2015 року Украерорух відновив диспетчерське обслуговування на аеродромі «Херсон» для забезпечення щоденного міжнародного авіарейсу авіакомпанії «Turkish Airlines», яка з квітня 2015 року виконує рейс Стамбул – Херсон – Стамбул.

Аварійне обслуговування

Функції аварійного обслуговування в районі відповідальності Украероруху відповідно до чинних нормативно-правових актів України покладені на всі органи ОПР служби аеронавігаційного обслуговування Украероруху.

Збір всієї інформації про повітряне судно, яке зазнає або зазнало лиха, здійснюється районними диспетчерськими центрами (РДЦ). Ця інформація негайно надається регіональним координаційним центрам пошуку та рятування Державної служби з надзвичайних ситуацій України, які організовані в кожному регіональному структурному підрозділі Украероруху, де організовані районні диспетчерські центри.

При виникненні аварійних ситуацій на аеродромі органами ОПР служби аеронавігаційного обслуговування Украероруху здійснюється аварійне сповіщення служб, які входять до складу аварійно-рятувальної команди та інших служб і органів, передбачених відповідними інструкціями із взаємодії.

Перелік основних нормативно-правових актів щодо обслуговування повітряного руху (73Kb).

Для забезпечення користувачів повітряного простору необхідною аеронавігаційною інформацією, а також збору та розповсюдження повідомлень щодо ОПР організовано 6 брифінг-офісів (Дніпро, Київ (Бориспіль), Київ (Жуляни), Львів, Одеса, Харків).


мапа сайту  |   пошук  |   зворотний зв'язок  |   гостьова книга  |   посилання